Kookosvesi – luonnon oma nesteyttäjä
Nesteytä ja palaudu Foodinin luomulaatuisella kookosvedellä! Kookosvesi on sataprosenttisesti aitoa ja puhdasta kookosta, eikä siinä ole käytetty lainkaan lisäaineita.
Parhaalta kookosvesi maistuu jääkylmänä! Kookosvettä kannattaa nauttia sellaisenaan, jotta voit maistaa nuoren ja raikkaan kookospähkinän. Sitä voi hyödyntää makunsa vuoksi myös vaikkapa pataruoissa, smoothieissa ja erilaisissa drinkeissä, kuten alkoholittomissa mocktaileissa. Kokeile rohkeasti erilaisia makuyhdistelmiä! Mm. marjat, hedelmät ja erilaiset yrtit ja viherjauheet ovat olleet erityisesti asiakkaidemme mieleen kookosveden maustamisessa. Kokeile vaikka mansikkaa, sitruunaa, vesimelonia tai minttua.
Miksi valita Foodinin kylmäpuristettu kookosvesi?
Foodinin kookosvesi valmistetaan valikoiduista, nuorista kookospähkinöistä, joita viljellään ympäristöystävällisesti ja kerätään eettisesti pienten perheviljelijöiden toimesta. Kookospähkinät kerätään käsin, ja hyödynnetään kokonaisuudessaan myös muihin kookostuotteisiin, jolloin turhaa jätettä ei synny. Vesi pakataan tuoreena heti keräämisen jälkeen, mikä takaa aidon, tuoreen ja laadukkaan maun – on kuin joisit kookosvettä suoraan pähkinästä. Lue lisää kookosveden tuotannosta blogistamme.
Pastöroitu ja UHT-käsitelty kookosvesi on pakattu ekologiseen, kierrätettävään ja uudelleen suljettavaan TetraPakiin, joka on valmistettu sertifioidusta puumateriaalista kestävän kehityksen edistämiseksi. Korkki valmistetaan sokeriruo’osta. Suosittelemmekin viemään tyhjät Foodinin kartonkipakkaukset kartonkikeräykseen korkkeineen. Kartonkipakkaus voidaan uusiokäyttää 100%:sti kierrättämällä. Foodinin kookosvesipakkaukseen käytettävä paperiaines on valmistettu FSC -sertifioidusta, hyvin hoidetusta puusta. Kartonkipakkauksella on matala hiilijalanjälki.
Uudelleensuljettavan korkin ansioista juoma kulkee kätevästi mukana matkallakin. Avattu juoma säilyy kylmässä 2 vuorokautta.
Kookosvettä menee meillä joka päivä, niin minulla kuin lapsillakin. Se on myös koko perheen ehdoton suosikkisaunajuoma! – Maria Jalkanen, Foodinin luova johtaja ja yrittäjä






Liisa Viljanen –
Kuin just tehtyä
Raija (varmistettu ostaja) –
Ihana janojuoma ja hyvä tanssi iltojen nesteyttää!
Satu (varmistettu ostaja) –
Ihanan raikas nesteyttäjä.
Raija (varmistettu ostaja) –
Paras kookosvesi mitä olen maistanut.
Erica Karppinen (varmistettu ostaja) –
Nesteyttää hyvin helteellä.
sylviamalmberg1 –
Koko perheen lempparijuoma tää, menee saunajuomana ja muutenkin! herkullista!
Kukka (varmistettu ostaja) –
Ihanin ja puhtain kookosvesi mitä olen markkinoilta löytänyt!
Maria –
Ihan paras kookosvesi maultaan ja hinta-laatusuhteeltaan. Myös lapset tykkää juoda tätä. <3
Tuuli –
Koko perheen viikonloppu ja saunajuoma