Omenasiiderietikka juomiin, kastikkeisiin, salaatteihin sekä säilöntään
Foodinin omenasiiderietikka on korkealaatuinen ja monikäyttöinen lisä kotikeittiösi raaka-aineiden valikoimaan. Tämä pastöroimaton ja suodattamaton omenasiiderietikka valmistetaan 100 % suodattamattomasta luomuomenamehusta, mikä takaa luonnollisen ja puhtaan maun. Luonnollisen käymisprosessin tuloksena tuotteessa on 5 % etikkahappoa. Omenasiiderietikan sisältämä arvokas sakka, eli “the mother”, tekee tästä tuotteesta erityisen ravinteikkaan.
Kuinka voin käyttää omenasiiderietikkaa?
- Salaatit ja vinaigretet: Lisää salaattikastikkeisiin tai vinaigretteihin tuomaan raikasta hapokkuutta ja syvyyttä makuun. Yhdistä vaikkapa Foodinin oliiviöljyn, hunajan ja Dijon-sinapin kanssa täydellisen salaatinkastikkeen aikaansaamiseksi.
- Kastikkeet ja pataruoat: Käytä erilaisissa kastikkeissa, marinadeissa ja pataruoissa tuomaan mukavaa kirpeyttä ja korostamaan muita reseptin makuja.
- Säilöntä: Täydellinen valinta vihannesten ja hedelmien säilöntään. Etikka on luonnollinen säilöntäaine, joka pitää raaka-aineet tuoreena ja maukkaana pitkään.
- Päivittäiseen käyttöön: ruoansulatusta tukeva ja suoliston tasapainoa edistävä makoisa juoma syntyy kätevästi lisäämällä 2-3 teelusikallista omenasiiderietikkaa hiilihapollisen tai -hapottoman veden joukkoon. Tämä raikastava juoma on täydellinen lisä päivittäiseen hyvinvointirutiiniisi.
Omenasiiderietikkaa voi käyttää hyvin monipuolisesti erilaisissa resepteissä, kokeile vaikka näitä!
- Banh Xeo riisiletut vihreillä linsseillä
- Banh Mi
- Paistettu kimchi riisi
- Omenapiirakka
- Lisää inspiraatiota reseptipankissamme
Tutustu muihin kotikeittiön kulmakiviin:
Säilytä kuivassa ja viileässä suoralta auringonvalolta suojattuna.





Iida –
Lisään tätä aina salaatin joukkoon. Hyvän makuista, ei ihme että on koko ajan loppu varastosta 😀
Kukka (varmistettu ostaja) –
Käytän tätä hiuksiin hoitoaineena, ja tämä foodinin on paras mitä olen löytänyt. Jättää hiuksista ihanan pehmeät ja silkkiset ja puhtaat, mitä muut omenasiiderietikat eivät ole tehneet niin hyvin.
Riikka Matilainen (varmistettu ostaja) –
Laadukas ja maukas! Päivittäinen ilon aihe käyttää tätä.
Johanna Jäppinen (varmistettu ostaja) –
Hyvän makuinen omenasiiderietikka. Tästä raikas kesäjuoma, kun seikoittaa lasilliseen kylmää vettä.
ninni (varmistettu ostaja) –
Paras omenasiiderietikka.
Loistava salaatinkastikkeiden yksi ainesosa.
Ehtaa laatua ja hyvät ravinteet.
Jonna Niiniaho (varmistettu ostaja) –
Hyvänmakuinen, pastöroimaton etikka. Sopii mm
salaatinkastikkeisiin, itse tykkään myös lorauttaa tulehdusta estävän shotin joukkoon.
kotikallio (varmistettu ostaja) –
Insuliiniresistenssin karkoittamiseen nautin tätä nuin ruokalusikallisen puolen litran nesteen kera hitaasti jotta neste ehtii imeytyä rauhassa. Mahtituote tukemaan elimistöni hyvinvointia.
janna kuivanto –
Omaan makuun markkinoiden paras omenasiiderietikka. Erityisen hyvin toimii salaatinkastikkeissa plussaa saa myös kätevä korkki, josta ei tule liikaa tuotetta kerralla.
kotikallio (varmistettu ostaja) –
Loistomakuinen neste mi on päivittäisessä käytössä kahdesti nesteessä elimistön bakteerien hyväksi toimien.
Ida Ber (varmistettu ostaja) –
Erinomainen tuote, jota käytän päivittäin. Joko veteen sekoitettuna aamuisin tai salaatinjoukossa tuomaan happoa. Maistamistani paras!
stefanovic.satu (varmistettu ostaja) –
Paras omenasiiderietikka. Monta käyttötarkoitusta.
Pirjo (varmistettu ostaja) –
Hyvän makuinen tuote, käytän päivittäin.
Raija (varmistettu ostaja) –
Käytän aamu juomana veden kanssa. Hyvä maku.