KOOKOSNEKTARI ON EETTINEN JA EKOLOGINEN MAKEUTTAJA
Foodinin kookosnektari on maukas luonnollinen nestemäinen makeuttaja. Kookosnektarimme on eettisesti sekä kestävän kehityksen mukaisesti tuotettu. Sitä on kehuttu valmistusprosessinsa ansioista myös maailman ekologisimmaksi makeuttajaksi.
Käytä kookosnektaria missä tahansa ruoanlaitossa ja leivonnassa, kun haluat luonnonmukaisempaa ja ravinteikasta makeutusta. Nektari antaa ruokiin makeuden lisäksi hienostuneen aromaattisen lisän. Se sopii loistavasti muunmuassa näihin Hellapoliisin herkullisiin marjamuffineihin.
Kookosnektarimme tulee suoraan Indonesiasta, Jaavan itäiseltä puoliskolta. Nektari valmistetaan 100% käsityönä kookospalmun kukinnoista eettisesti ja kestävän kehityksen mukaisesti. Kookosnektaria voidaan tuottaa useista eri kookospalmulajikkeista, joita on olemassa jopa yli 1600 erilaista. Valitettavasti useiden palmujen kohdalla sademetsiä joudutaan niiden hyödynnettävyyden vuoksi kaatamaan. Foodinin kookosnektari valmistetaan ainoastaan eettisesti hyödynnetyistä kookospalmuista (Cocos nucifera).
Kookosnektarilla on alhainen glykeeminen indeksi (GI 35), eli se ei nosta verensokeria radikaalisti.
Ei sisällä lisä- tai säilöntäaineita.
Pakattu tehtaassa, jossa käsitellään pähkinöitä (cashew-, para-, pekaani-, pistaasi-, macadamia-, hassel- ja saksanpähkinöitä) mantelia, seesaminsiemeniä ja heraproteiinia (maidosta).
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.