OLIIVIÖLJY ON RASVOJEN AATELIA
Oliiviöljy on ollut keittiöiden ja ruokapöytien kulmakivi jo tuhansia vuosia. Se on yhä monipuolisuutensa vuoksi jokaisen keittiön vakiovaruste. Luomuoliiviöljy taipuu kaikenlaiseen ruoanlaittoon leivonnasta salaatinkastikkeeksi, eikä miedoissa lämpötiloissa paistamistakaan tarvitse kaihtaa. Oliiviöljyä voi pirskotella mausteeksi, se korvaa voin leivonnassa ja on suorastaan välttämättömyys esimerkiksi pastojen ja risottojen kanssa. Oliiviöljyä voi hyödyntää myös ihon- ja hiustenhoidossa.
Maultaan Foodinin oliiviöljy on hienostuneen aromikas, hennon kermainen, pehmeä sekä hedelmäinen. Öljyn korkea polyfenolipitoisuus maistuu suussa lempeänä pippurisena potkuna. Perinteisen oliiviöljyn lisäksi valikoimiimme kuuluu myös suodattamaton oliiviöljy, joka sisältää hieman oliivin hedelmälihaa ja on maultaan voimakkaampaa.
Luomuneitsytoliiviöljymme valmistetaan 150 vuotta toimineella kreetalaisella perhetilalla perinteitä kunnioittaen. Tilalla kasvatetaan jo tuhat vuotta viljeltyjä Koroneiki-lajikkeen oliiveja, joita usein kutsutaan oliivilajien kuningattareksi. Oliivit poimitaan hellävaraisesti harjaksilla lintuja tai kallisarvoisia puita vahingoittamatta, ilman torjunta-aineita.
Säilytä luomuoliiviöljy avattuna auringonvalolta suojattuna.
Vegaaninen, gluteeniton, säilöntä- ja lisäaineeton.
TUTUSTU OLIIVIÖLJYMME VALMISTUKSEEN

“Lemppariöljyni ehdottomasti. Laadukas ja maukas öljy, joka sopii erinomaisesti niin paistamiseen kuin salaatin joukkoonkin.” – Miikka, Foodinin myyntipäällikkö

“Olen oliiviöljyn suurkuluttaja – nautin sitä leivän, suolan ja pippurin kanssa, salaatinkastikkeena ja käytän sitä paistamiseen, kastikkeisiin ja marinadeihin. Foodinin oliiviöljy on maultaan täydellisen täyteläistä ja pippurista, ja minulle on tärkeää, että oliivit poimitaan lintuja ja luontoa vahingoittamatta.” – Emma, Foodinin sisällöntuottaja
Leea (varmistettu kirjoittaja) –
Paras maku ja kaunis pakkaus
Matilda –
Olin kuullu tästä niin paljon hyvää et oli pakko kokeilla. Kokeilin tätä leivän, suolan ja pippurin kanssa, ja maku oli niin hyvä, et nyt lorauttelen sitä ihan kaikkeen salaateista ja perunoista pastoihin. Niin laadukas ja sopii ihan kaikkeen! Mun keittiön ykkösjuttu!